V prvom rade sa pozrime na HTML našej stránky s detajlom...
Ako môžeme vidieť, opäť je tu niekoľko objektov, ktoré majú svoje samostatné identifikátory a preto ich vieme úplne presne špecifikovať. Ako úplne prvý objekt sa tu nachádza DIV s ID article. Toto je takzvaný kontajner pre všetky objekty, ktoré sú v ňom uložené. Vďaka tomu, že je celý článok v takomto kontajnery, vieme všetky objekty vo vnútri "pozíciovať" aj na relatívne pozície. O tom si však budeme písať pri vysvetlovaní CSS a menení práve tejto časti.
Odkedy blog.sk prešiel pod denník pravda, pribudla aj nová funkcia. Resp. 2 funkcie. Jednou je možnosť odoslania článku priateľovi a druhá možnosť je možnosť článok vytlačiť. Obe tieto funkcie sú skryté v objekte ktorý nemá presne definovaný názov, no vieme ho určovať cez triedu, ktorá sa volá article_todo. Vo vnútri tohto objektu sa nachádzajú ďalšoe dve samostatne ovládateľné triedy - article_print a article_send.
Hneď pod objektom s triedou article_todo máme heading - H3 - ktorý určuje v podstate nadpis článku v detajle. Ak nechceme ovplyvniť všetky heading 3-ky, musíme si našu CSS zapísať ako #article h3. Inak by sme ovplyvnili úplne všetky H3.
Hneď po názve nasleduje dátum vydania, ktorý je v objekte s triedou article-date. Potom nasleduje perex s triedou article-perex a hneď potom article-content.
Ešte pripomínam, že v CSS sa každý zápis definuje inak. Ak chceme definovať CSS pre objekty s identifikátormi, použijeme tento zápis:
Ak chceme definovať iba triedu, použijeme tento zápis:
Po obsahu článku sa stretávame s objektom, ktorý má nadefinovanú tiriedu article-data, ktorá obsahuje 2 ďalšie objekty s triedami: article-theme a article-fixed. V týchto dvoch objektoch sa nachádzajú linky - hypertextové odkazy, ktoré môžeme práve vďaka tým dvom triedam ovplyvňovať.
Zvlášť sa pozrieme na komentáre, ktoré sú k článkom, nakoľko tie si (vzhľadom na formuláre) zaslúžia viac pozornosti.
Komentáre