Vylepšenia Blogu

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Čo obsahuje objekt menu ?

Stránka vášho blogu sa skladá z niekoľkých objektov, ktoré obsahujú taktiež množstvo ďalších objektov. Jedným z tých dosť dôležitých je samotný objekt #main, #content a #menu. A práve tomu poslednému sa budeme teraz podrobnejšie venovať.

Na obrázku vľavo, môžete vidieť objekty, ktoré menu obsahuje. Sú to rovnako použiteľné objekty ako je objekt menu. To znamená, že každý jeden z týchto objektov môže mať svoje vlastné css, ktoré zmenia vzhľad ktoréhokoľvek objektu.

Na mojom Simple Blue designe však nie je použité žiadne CSS, ktoré by menilo vzhľad ktoréhokoľvek z týchto objektov a tak si pozrieme len základné formátovanie samotného menu objektu.

Ako prvé si všimnite definíciu #menu h2. Táto definícia určuje vlastnosti pre heading veľkosti 2 H2, pričom tieto vlastnosti sú uzatvorené len pre skupinu objektu #menu. To znamená, že čokoľvek, čo zadefinujete pre H2 v tomto, ovplyvní iba H2 ktoré je uzatvorené v objekte menu. Môžete tu vidieť, že je tu zadefinovaná veľkosť písma, tvar písma, farba písma, okraje, odsadenie a pod. Všetko to, čo už poznáme z iných nastavení.

Nové sú pre nás zoznamy s odrážkami, tzv. listy. Ak poznáte HTML, tak ide o tagy ul, ol, li. Pre menu máme definíciu #menu ul li, v ktorej je zapísané, že odrážky v menu nemajú mať žiadne odsadenie (margin) a nemajú mať ani žiadny typ odrážky (list-style: none;). Samotné #menu ul nám opäť definuje, že nemajú byť v ul použité žiadne okraje a ani odsadenie (margin a padding). Hneď pod touto definíciou definujeme #menu li, ktoré určuje, že každý jeden prvok zoznamu bude mať padding-left:5px; - odsadenie z ľavej strany - 5 pixelov. Ďaľšia, komplikovanejšia definícia, určuje vlastnosti "selektorov". Selektory sú typy štýlov, ktoré majú isté správanie pri - napríklad - prechode myšky nad niektorým objektom (a:hover, a:visited, a:link). Môžeme si teda popísať definíciu #menu li a, #menu li a:active, #menu li a:visited { color:#666; }. Táto hovorí, že všetky linky (#menu li a), všetky aktívne linky (a:active), všetky navštívené linky (a:visited) budú mať tmavú sivú farbu, definovanú pomocou color: #666;. Po tomto kóde je ešte definícia #menu li a:hover { color:#6590DF; }, ktorá určuje správanie liniek pri prechode myškou (a:hover). Ak prejdete v navigácii nad linkou, zmení farbu na #6590DF, čo je bledomodrá farba.

Veľmi dôležité sú definície pre všetky objekty, ktoré môžete vidieť aj na obrázku. Tu sa definuje vlastnosť, ktorá určuje všetky odsadenia textu v objektoch (padding).

To, čo všetky tieto objekty dokážu si povieme pri štýlovaní a tvorení vlastného vzhľadu objektov. Teraz prejdeme na ďalšiu "lekciu", ktorou bude zoznam článkov a objekty, používané v zozname.


Ako na to? | stály odkaz

Komentáre

Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014